What are You Really Paying For?

Trips to the grocery store continually put me more on edge as it seems each trip costs me a little bit more than it did the last time. I realize that there was a drought or other significant weather events, and there is generally more demand for food as our population continues to grow. But if you really take a good look, very little of our overall food dollar is spent on the actual food ingredients.

Did you know that there is only about 10 cents worth of corn in a $3.50 box of corn flakes? By using this example, it is hard to understand why food in the produce section costs so much, but there is a huge difference in what it takes to get whole produce to the market as opposed to commodities like grains and beans (that will be a great topic for a future post).

You may be thinking, like I have, "How do I get more of my food dollar into the farmers' pockets?" The easy answer is to go direct to the source when you can. Buy from local producers to cut out the "middle men." Buy whole foods that are in season, and ones that do not require a lot of packaging or marketing. In the end, you may be doing your health a huge favor. 

Produce you may be able to find in Kentucky at this time of the year include apples, broccoli, pears, pumpkins, winter squash and turnips.